Styl eklektyczny w kuchni

Modne kuchnie

Styl eklektyczny, czyli łączony, to umiejętne i bardzo staranne połączenie dwóch różnych stylów aranżacyjnych, przykładowo klasycznego z nowoczesnym. Bardzo często jest to oryginalne mieszanie ze sobą elementów czy rozwiązań pochodzących z różnych epok, materiałów wykończeniowych o różnym charakterze. Współczesne modne kuchnie coraz częściej tworzone są właśnie w myśl idei eklektyzmu. Łączą w sobie pozornie różne stylistyki, tworząc oryginalne i niebanalne wnętrze.

Eklektyczna kuchnia

Wydawać się może, że eklektyzm oznacza jeden wielki eksperyment, mający na celu zespolenie dwóch zupełnie odmiennych stylów. W praktyce jednak jest to koncepcja aranżacyjna bardzo przemyślana i często wymagająca większego wysiłku niż zaaranżowanie wnętrza w jednej, określonej stylistyce. Podczas urządzania kuchni eklektycznej niezwykle ważne jest wyczucie i intuicja. Niby można łączyć ze sobą wszystko, jednak całość zawsze powinna wyglądać harmonijnie i spójnie. Oryginalny pomysł powinien być widoczny na pierwszy rzut oka. Tylko wtedy osiągniemy oczekiwane rezultaty estetyczne, a jednocześnie przestrzeń będzie użyteczna i przyjazna dla domowników.

Eklektyzm to dobry sposób na urządzenie nowej kuchni, jak też przearanżowanie gotowego wnętrza, do którego można wprowadzić nowe elementy, a zostawić te, które są szczególnie ciekawe.

W stylu eklektycznym najczęściej mamy do czynienia z połączeniem starego z nowym. Dzięki takiemu zestawieniu wnętrza zyskują oryginalny, ponadczasowy charakter, a jednocześnie nadal są “na czasie”. Zaletą jest możliwość czerpania wybranych elementów z różnych stylów, które nam się podobają, a które niekiedy wydają się sobie dość odległe. W eklektyzmie nie trzeba sztywno trzymać się zasad, warto ponieść się kreatywności, pamiętając przy tym, że kuchnia przede wszystkim musi być funkcjonalna i użyteczna.

Eklektyczna kuchnia to np. rustykalne wnętrze, do którego zostały wprowadzone elementy ze stali nierdzewnej lub minimalistyczna, industrialna przestrzeń, w której pojawiły się antyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *