Jak stworzyć wygodną i funkcjonalną kuchnię?

kuchnia

W wygodnej i funkcjonalnej kuchni gotowanie i jedzenie jest prawdziwą przyjemnością, a każdy obiad czy kolacja — okazją do wyjątkowej uczty. Podpowiadamy, jak praktycznie zaaranżować przestrzeń i dobrać odpowiednie meble kuchenne.

Zalety kuchni otwartej

Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto rozważyć możliwość stworzenia otwartej kuchni. Współcześnie pomieszczenia kuchenne bardzo często połączone są z pokojem dziennym lub jadalnią. Brak dodatkowych drzwi do kuchni ułatwia codzienną komunikację. Przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego, nie trzeba otwierać i zamykać drzwi, co jest bardzo wygodne podczas przenoszenia potraw. Dodatkowo osoba przygotowująca potrawy w kuchni może w pełni uczestniczyć w życiu rodzinnym czy towarzyskim toczącym się w salonie.

Istotny element każdej kuchni — blaty

Odpowiednie i zgodne z zasadą ciągu technologicznego rozplanowanie kuchni polega przede wszystkim na rozsądnym rozmieszczeniu wszystkich urządzeń i zapewnieniu między nimi wystarczająco długiego odcinka blatu. Blaty najczęściej występują w kształcie litery L lub U. W mniejszych kuchniach za pomocą blatu można połączyć wszystkie strefy kuchenne. W większych pomieszczeniach można zastosować dwa równoległe blaty, czyli tzw. wyspy lub półwyspy.

Blaty muszą zapewniać odpowiednio dużo przestrzeni do pracy. Użytkownik kuchni musi mieć wystarczającą ilość miejsca na to, by swobodnie przygotowywać potrawy oraz odstawiać naczynia.

Zasada trójkąta roboczego w kuchni

Zasada trójkąta roboczego głosi, iż ergonomiczne i wygodne dla użytkownika jest ustawienie podstawowych urządzeń kuchennych, czyli zlewu, lodówki i kuchenki, w miejscach wierzchołków trójkąta narysowanego na rzucie pomieszczenia. Łączna długość jego ramion nie powinna przekraczać 7 m. Takie usytuowanie jest zgodne z kolejnością czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków, tj. wyjmowania produktów z lodówki, mycie ich w zlewie i gotowanie na kuchence. Poruszając się w tak zaaranżowanej kuchni, unikniemy konieczności przemierzania zbyt dalekich odległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *