Jaki blat kuchenny wybrać? Przegląd głównych rodzajów

kuchnia

Blaty w kuchni powinny być odporne na wilgoć, wysoką temperaturę, środki czyszczące, duże obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo muszą zapewniać wygodną pracę i ładnie prezentować się na tle kuchni. Podpowiadamy, jakie są główne rodzaje blatów znajdujących zastosowanie w kuchniach.

Główne rodzaje blatów kuchennych

  • Blaty kuchenne z postformingu. Postforming to laminat naklejony na płytę wiórową. Jest najtańszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Jego zaokrąglone krawędzie wykończone tym samym materiałem zapobiegają wciekaniu wody. Problematyczne mogą jednak okazać się połączenia blatów, które nie zawsze można wykonać z jednego kawałka materiału. Postforming to tworzywo trwałe, odporne na ścieranie i odbarwienia. Dostępny jest w różnych kolorach.

  • Blaty kuchenne z kamienia naturalnego. Rodzajów kamieni naturalnych jest wiele. Na blat kuchennych najlepiej nadają się kamienie twarde i nienasiąkliwe. Przykładem kamienia idealnie nadającego się na blat kuchenny jest granit. Niestety blaty z kamienia naturalnego są zwykle kilkakrotnie droższe niż postformingowe, ale i znacznie trwalsze.

  • Blaty kuchenne z drewna klejonego. Mogą być wykonane z drewna krajowego, np. sosny, dęby, jesiony, buka, lub egzotycznego, np. teku, mahoniu, merbau, apelli czy badi. Wymaga szlifowania w celu odświeżenia powierzchni. Wytrzymałość takich blatów zależy od gatunku drewna. Obecnie zamiast drewna litego wykorzystuje się klejone, które jest znacznie odporniejsze na wypaczanie czy pękanie.

  • Blaty kuchenne kompozytowe. Blaty stworzone z takich kompozytów jak staron, kerrock czy corian są ciepłe w dotyku, stosunkowo lekkie, odporne na zarysowania, wysoką temperaturę i środki chemiczne. Niekiedy wykazują właściwości lepsze niż kamień naturalny. Ich największą zaletą jest bezspoinowe łączenie. Wszelkie łączenia pomiędzy blatami są zlane, więc otrzymujemy jednorodną, gładką płaszczyznę, która nie przepuszcza wody. Kompozyt jest łatwy w obróbce. Można z niego uzyskać dowolne kształty i tym samym materiałem wykończyć zarówno blat, jak i zlew. Są jednak nawet ponad dziesięć razy droższe niż postforming.

  • Blaty kuchenne z płytek ceramicznych. Płytki naklejane są na wodoodporną płytę wiórową. Ceramiczne blaty cechują się odpornością na uszkodzenia i wilgoć. Klienci mogą wybierać spomiędzy bardzo bogatej oferty ceramiki, dlatego też można skomponować blat o bardzo oryginalnej strukturze. Idealnie sprawdzają się więc w unikalnych, nietypowych wnętrzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *